Home » دسته‌بندی نشده » هشدار بسیار مهم

هشدار بسیار مهم

همانطوریکه مستحضر هستید میزان بارندگی دیزباد در سال زراعی ۹۸ -۹۹  حدود ۴۲۰ میلیمتر بوده که بیش از نیمی از این بارندگی ها در ماه های فروردین واردیبهشت ریزش نموده اند .

بارندگی های خوب بهاره موجب رشد فوق العاده گیاهان خشکی گریز از جمله برموس ( شانه گو ) شده  که با قطع بارندگی ها شروع به خشک شدن نموده اند ، این گیاهان بسیار آتش زا هستند و همانند بنزین عمل می کنند و هم اکنون سطح کوه ها و باغات را پوشانیده اند و کوچکترین جرقه ای باعث شعله ور شدن آنها می گردد و به هیچ عنوان نمی توان آتش را مهار نمود .

متاسفانه سال گذشته بر اثر بی احتیاطی برخی از هم ده دیاران در چند نقطه دیزباد آتش سوزی رخ داد و چند باغ و قسمتی از کوه ها آتش گرفت و شورا مجبور شد سهل انگاران را جریمه های سنگین نماید .

اغلب سهل انگاران را دیزبادی های مقیم شهر ها تشکیل می دهندکه در تیر و مرداد برای جمع آوری گیلاس به دیزباد عزیمت می کنند و از آتش زا بودن این گیاه بیخبرند .  در جمع بندی که از عوامل آتش سوزی های چند سال گذشته داشنه ایم  ، مهمترین این عوامل عبارتند از :

-نابجا انتخاب کردن محل اجاق چای و غذا

– آتش بازی  بچه ها در اثر عدم آموزش والدین

–   آتش زدن گیاهان خشک شده زیر درختان میوه  ( بویژه درختان توت ) ،  به منظور تمیز کردن سایه انداز آنها  ،  در حالی که روش درست جمع آوری گیاهان خشک شده  بوسیله شن کش و بیل می باشد

– آتش زدن سوراخ موش ومار جهت کشتن آنها

گفتنی است  در این ارتباط شورا طی سال های گذشته ، ده ها بنر  تهیه ودر نقاط مختلف  نصب نموده است و در مجالس عمومی نیز  بارها تذکر داده است .

امید واریم این بار همگان احساس مسئولیت کنند و از هم اکنون طی تماس با دوستان و اشنایان این موضوع را یاد آور شوند تا انشاالله این حوادث اتفاق نیفتد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *