Home » دسته‌بندی نشده » گونه های درختی ودرختچه ای کمیاب کوهستان دیزباد

گونه های درختی ودرختچه ای کمیاب کوهستان دیزباد

اغلب کوه های دیزباد قبل از جنگ جهانی دوم پوشیده از جنگل بوده است که متاسفانه در آن زمان مردم برای تهیه معاش خود آنها را قطع کرده و تبدیل به ذغال نموده ودر مشهد ونیشابور به فروش رسانیده اند .

استفاده از آنها برای تامین گرما و تهیه نان نیزاز دیگر دلائل قطع درختان بوده است . هم اکنون فقط در برخی نقاط صعب العبور نظیر کوه های صخره ای بازه چپ وراه تعدادی از آنها باقی مانده که خوشبختانه شورای دوره چهارم و پنجم با عدم فروش کوه ها به گله داران روستاهای اطراف و اجرای برنامه قرق موجب رشد ، تکثیر و گسترش آنها شده است به نحوی که دیدن آنها در فصل بهار با گل های  سفید ، زرد  ، نارنجی و زرد بسیار زیبا و دیدنی است .

این گونه های با ارزش عبارتند از کلقر ، کفجیر :، قوجگ  ، علف خرس  ، سدر و گونه دائم سبز کشکوه ، خبر خوش اینکه شورای اسلامی ودهیاری دیزباد این گونه ها ی با ارزش و برخی دیگر از گونه های کمیاب داروئی و تغذیه ای را نیز به پارک گیاه شناسی پیش تخت گاه منتقل ودر حال تکثیر آنها می باشد .

علاوه بر گونه های درختی مذکور ، گونه های دیگری نظیر بلوط دامنه های زاگرس ، بنه ، پسته وحشی ، ارس ، شیرخشت و . . . . .  به پارک پیش تخت گاه منتقل ودر حال تکثیر می باشند

گفتنی است انجام این برنامه ها با استفاده از کمک های دفتر محیط زیست جهانی سازمان ملل در حال اجراست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *