Home » دسته‌بندی نشده » سرمایه های پنهان توسعه و آبادانی دیزباد

سرمایه های پنهان توسعه و آبادانی دیزباد

سرمایه های پنهان توسعه و آبادانی دیزباد

اوائل دی ماه بود ،  آقای جمشید میرشاهی ( استاد تقی )  با هدیه ای بزرگ که پرازشیرینی  محبت وهم دلی بود ، به خداقوتی مسئولین پروژه چند منظوره  گلشن دیزباد آمدند . . . . .   ایشان در زمانی دیگر نیز ،  به اتفاق همسرشان ،   دست اندرکاران  جاده گاز را همراهی  نمودند . . . . . . .  این موضوع مرا  به یاد مطلبی انداخت ، که  چند وقت پیش ، از رسانه های مجازی دیزباد   پخش  شد ، مطلبی  به  قلم  محمد استاد ،   تحت عنوان  * کمال انسانیت حق شناسی است *   . . . .  و این بهانه ای شد که ،  به نگارش مطلبی  بپردازم که  برخی از مواردش ممکن است تکراری به نظر رسد ، اما شاید مطالعه اش مفید و قدمی در جهت توسعه و پیشرفت  دیارمان باشد :

به اعتقاد من ، جمشیدها  ، عباس ها  ، فروزان ها  ،  مجید ها  ،  ناصرها ، شهین ها ، . . . . . .و ده ها نفر از اینان در دیزباد وجود داشته اند و ما از آنها بی خبر بوده ایم ، هرکدام  همانند بذر مرغوبی بوده اند که در سرزمین ما وجود داشته اند ، اما منتظر بهارنشسته اند ، منتظر شرایط مناسب برای روئیدن و سبز کردن ،  زیبا نمودن و محصول دادن ، . . . . . . به نظر  می رسد ،  زمان انتظار به سر آمده  و این شرایط در دیار ما در حال  مهیا شدن  باشد  و  به قول  قدیمی ها  به  * مه نوروز *  و فصل  روئیدن نزدیک می شویم . . . . . .

صحبت از شرایط مناسب در دیزباد است ، شرایطی که شاید در چند دهه اخیر کمتر دیده شده است ، خوب است این شرایط را بشناسیم  و آنها را حفظ و تقویت کنیم :

همانطوریکه هم ده دیاران  عزیز اطلاع دارند  ،  شورا و دهیاری  فعلی دیزباد ، از سال ۹۲   کار خود را شروع کرد ، متاسفانه از همان سال تا کنون  وضعیت مالی دولت  و . . . . .  ،  هر سال از سال گذشته اش  بدتر شده است . . . اما با همین اوضاع ،  در طی این مدت  حدود ۲۰۰  فعالیت در زمینه های  مختلف توسعه روستا  انجام شده ، که گزارش تک تک  آنها به روز ، از سامانه های اطلاع رسانی شورا و سایت  دیزباد وطن ماست پخش شده است ، که هم اکنون نیز در صفحات پیشین این سایت ها ، قابل مشاهده است .

شایدبرخی افراد که در جریان این فعالیت ها نباشند  این پرسش در ذهنشان مطرح گردد ، اگر جیب دولت خالی بوده ! !   پس مخارج و  سرمایه اجرای این ۲۰۰ فعالیت از کجا تامین شده  است  ! ؟

اگر چه زمستان هست و  اغلب ما پای کرسی ها  و بخاری ها  بیکار نشسته ایم . . .  اما  نمی خواهم  ، پاسخ مشروح به این سوال بدهم  و حوصله خواندن را از شما بگیرم  . . . . فقط اشاره ای  کنم ، به عناوین برخی سرمایه ها ، که کاربردی تر بوده  و کمک به اجرای پروژه ها و فعالیت ها داشته اند . . .  شاید اندکی تامل در این موارد موجب شود ، دوستان  بیشتری همراه گردند  و آینده بهتری را رقم زنیم. . . . .   مطمئنا  شناخت بهتر این سرمایه ها و اتکای به آنها  ، عصای دست مسئولین آینده  دیزباد نیز خواهد بود  :

 

*-اولین سرمایه صداقت و درستی  است . . . .  که با برابری حرف و عمل در نیکوکاری نمود پیدا می کند . . . . و عملکرد درست سبب اعتماد مردم  می شود  . . . .  و اعتماد مردم بزرگترین سرمایه ای است که موجب کمک مادی و معنوی آنان می گردد .

* دومین سرمایه اتحاد و یکپارچگی مردم . . .  و همچنین  همدلی و هماهنگی اعضای شورای اسلامی ، دهیاری و شورای مشورتی با یکدیگر بوده است . . . . .  که این سرمایه گرانبها به سادگی  بدست  نیامده است ، نمود این سرمایه دراحساس مسئولیت همگانی در توسعه و آبادانی روستا . . . . . نداشتن اصطکاک و عدم اتلاف انرژی . . . .  و همچنین ایستادگی عمومی در مقابل برخی خطاکاران  بوده است

* سومین سرمایه ارتباط معقول ، منطقی و علمی با کلیه دوائر دولتی  . . . .  تشکل های مردم نهاد کشوری و حتی برخی شخصیت ها  و سازمان های بین المللی بوده که خوشبختانه  منشاء کمک های خوبی به دیزباد  بوده اند . . . . . .  البته برخی از آنها ، از تجارب و دانش بومی دیزباد نیز بهره برده اند .

* چهارمین سرمایه سوابق و تجربیات مدیریتی و اجرائی دوستانی است که صادقانه و مسئولانه در کنار یکدیگر کار می کنند و هرکدام در زمینه ای صاحب نظر هستند . . . و این موضوع باعث شده است که تا کنون آزمون و خطائی نداشته باشیم . . . .  و اعتبارات را بهینه و هدفمند هزینه  نمائیم .

* پنجمین سرمایه  ایجاد  روابط عمومی  پویا  و خلاق  است که در سطح  روستاها  بی سابقه  است   و نمود آن در :

۱-در تبادل اطلاعات صحیح و دو سویه از شورا به مردم و بلعکس  . . . . .

۲-  معرفی شایسته و درخور توجه روستایمان  به غیردیزبادیها. . . . .

۳-   ارتباط فنی و مطلوب با رسانه های کشور . . . . . .

۴- آگاهی و جمع بندی پیشنهادات سازنده وپویای مردمی . . . . .

۵- برگزاری جشن های زیبا و کمک به ایجاد فضائی شاد وامیدوارکننده . . . .

۶- ایجاد انگیزه در جهت  عشق به سرزمین و  احساس تعلق به وطن  . . . .

که مجموع این فعالیت ها ، موجب کمک دیزبادی ها و حتی غیر دیزبادی ها به سازندگی دیارمان بوده است .

* ششمین سرمایه نوآوری و خلاقیت در برنامه ها و فعالیت ها بوده که این مسئله  همیشه مد نظر بوده است ، و حرکت در  اینجهت ، باعث شده  که ما  در بسیاری از موارد رتبه  شهرستانی ، استانی و کشوری را کسب کرده  و جوائز بسیاری را نیز برای سازندگی دیزباد به دست آوریم و این موضوعی  بود که  دکتر قامتی  فرماندارمحترم  نیشابور در افتتاح خانه هلال دیزباد  به آن اشاره داشتند ،

ایشان خلاقیت و پیشتازی را مهمترین برتری دیزباد نسبت به سایر روستاها دانستند   .

* هفتمین سرمایه ایجاد  ضوابط و مقررات در زمینه های مختلف توسعه روستا بوده است که موجب ایجاد نظم و انظباط ، شناخت حقوق دیگران و بویژه رعایت حد و حدود اماکن و اموال عمومی شده است

به جرات بگویم این موضوع مشکل ترین کاری بوده که ما طی این چند سال با آن مواجه بوده و انرژی فراوانی را برایش صرف نموده ایم ، لذا  بسیار ضروری است که همگان از این ضوابط آگاه گردند  و رعایت این ضوابط  به عنوان  خواستگاه عمومی  ، همیشه  مطرح و  پایدار باشد  و  همچنین باید از مدیران  وقت  بخواهیم خودشان  را  همیشه در این ارتباط مسئول و پاسخگو بدانند .

امیدواریم  ،  به کمک  یکدیگر این  سرمایه ها را   پاس   بداریم  . . . . .   آنها را نهادینه کرده  و در گوشه ای از  فرهنگ غنی  دیزباد قرار دهیم . . . . . . . محمود کردی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *