Home » دسته‌بندی نشده » هرس تلفنی باغات دیزباد ؟ ؟ ؟ ! ! !

هرس تلفنی باغات دیزباد ؟ ؟ ؟ ! ! !

هرس درخت محاسن  بسیاری  دارد از جمله :

* – موجب توازن ریشه  و شاخ و برگ درخت می شود

* – میوه درشت تر می شود

* –  جمع آوری میوه آسان تر می شود

* – درخت کهنه ، جوان می شود

* – نور خورشید به قسمت های مختلف درخت می رسد  و  . . . . . .

هرس انواع مختلفی دارد که با توجه به سن و نوع درخت متفاوت می باشدکه صحبت در این موارد را به آینده موکول می کنیم و اما ، چیزی که هم اکنون در دیزباد اتفاق افتاده است ، هرس تلفنی نام دارد که به  قتل درخت بیشتر شباهت دارد تا هرس درخت .

از آنجائیکه اغلب دیزبادی ها در فصول پائیز و زمستان در شهرها  به سر می برند  ، برخی از آنها  به وانت دارهای صاحب اره موتوری تلفن می زنند که  باغشان را  هرس نمایند و این خوش انصاف ها با توجه به غیبت صاحبان باغ و به دلیل سود بیشتر ، اغلب تنه های اصلی درخت را قطع می کنند و آنچنان درخت را لخت می کنند که یا درخت خشک می شود و یا اینکه تا سال ها محصول  نخواهد داد و باغ را به حدی زشت می کنند که گویا آن باغ از  میدان توپ و خمپاره  برگشته است .

این آقایان آگاهانه ، همان کاری را می کنند که یکی از هم ده دیاران عزیز و مرحوم دیزبادی در ۴۰ سال قبل ، از سر بی اطلاعی انجام داده بود  . او  با یک تلفن صاحب باغ از مشهد و با ندانستن مفهوم هرس و ( بجا )  ، باغ طرف  را به جای هرس ، تماما ، کف بر کرده بود .

متاسفانه این قضیه هم اکنون به شکلی بدتر ودر سطحی وسیع تکرار می شود لذا ضرورت دارد هم ده دیاران عزیز نسبت به مسائل مطروحه بی تفاوت نباشند  ،  این درد دل را جدی  بگیرند  ،  اشتباه برخی را تقلید نکنند و همچنین با احساس مسئولیت ، موضوع  را به دیگران نیز  اطلاع رسانی کنند :

الف – حتی الامکان هر مالک درزمان هرس باغ خود ، شخصا حضور داشته باشد

ب – هرس باغ را به افراد مطمئن و آگاه به اصول هرس به سپارید واز افراد فرصت طلب و سودجو استفاده نکنید

پ- همگام با هرس برخی درختان ، بویژه درختان کهنسال گیلاس ، همین امسال نهال جایگزین بکارید

پ – به هیچ عنوان شاخه و برگ باقی مانده از هرس درختان را به داخل رودخانه نیندازید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *