Home » دسته‌بندی نشده » دیزباد چی کم دارد . . . . . . ؟ !

دیزباد چی کم دارد . . . . . . ؟ !

همانطوریکه همگان اطلاع دارند ، دیزباد  ، هم اکنون اغلب امکانات آسایشی  را  ، برای زندگی روستائی در اختیار دارد :

– برق منطقه ای  دارد

– آب آشامیدنی سالم  دارد

–   تلفن دارد

– جاده آسفالته دارد

– مدرسه دارد

– اینترنت پر سرعت دارد

– گاز طبیعی دارد

– تلویزیون دیجیتال دارد

– کوهستان دیزباد به مناطق حفاظت شده کشور پیوسته است

– بوستان روستائی ( پارک روستائی ) درحال احداث دارد

– و سنگ فرش کوچه ها را در حال اجرا دارد

 

*و صد البته برترین  داشته  دیزباد ، سابقه فرهنگی درخشانی است که بزرگترین  وجه  تمایز ما با سایر روستاهاست ، و اما  . . . . . . آیا در شان و منزلت  دیارمان  هست که هنوز مشکلات و نارسائی های زیر را یدک بکشد ؟

۱-آیا با این سابقه فرهنگی شایسته است که افرادی اندک ، پلاستیک و زباله خود را به کوچه و جاده پرت کنند و ما تماشاگر باشیم ؟

۲- آیا تفکیک زباله و دفن مواد آلی آن ،  در داخل باغات کار مشکلی است  ؟ و این همانند کودی نیست که به باغات می دهیم ؟

۳- آیا با این سابقه فرهنگی ، شایسته است  ، عده ای منازل پدری خود را مخروبه نگه دارند و عامل زشتی چهره روستا و چندین مشکل دیگر برای هم ده دیاران خود باشند ؟

۴- آیا صحیح است بهترین اراضی باغی را به خانه تبدیل کنیم ، در حالی که در داخل روستا ده ها خانه مخروبه داریم ؟

هم ده دیاران  عزیز مستحضر هستند  ، شورا و دهیاری طی چند سال گذشته سعی کرده است با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی مشکل منازل مخروبه  را حل کند و افراد زیادی را نیز برای دریافت وام  معرفی کرده است که خوشبختانه وام  دریافت کرده اند  ، اما متاسفانه عده ای توجه نکرده اند و برخی منازل همچنان مخروبه باقی مانده است

۵- آیا منطقی است حریم جاده ها را حفظ نکنیم و در حاشیه یک متری جاده دیوار ویا خانه بسازیم  ؟  حتی آنقدر عقب نرویم که بتوانیم ماشین خود را در شانه خاکی جاده پارک کنیم ؟ و عامل تصادف و گرفتن جان انسان ها باشیم ؟ !

۶- آیا صحیح است که عده ای به محاسن درختان بلند قد در طبیعت دیزباد  نیندیشند و با فروش و قطع انها عامل زشتی دره  دیزباد شوند ؟ کدام دیزبادی درمانده شده است که با فروش چند اصله درخت مشکل اقتصادی خود را حل کند ؟

۷- آیا شایسته است برخی وانت دارهای  صاحب اره موتوری ، فقط دنبال منافع زود گذر خود باشند  و با قطع وفروش تنه درختان و ریختن شاخه ها به داخل رودخانه بزرگترین عامل سیل دیزباد و بوجود آوردن این همه خسارت به مردم باشند وما در مقابل آنها بی تفاوت باشیم ؟

۸-و عده ای دیگر با دیوار گذاری در بستر رودخانه و تنگ کردن مسیر آن عاملی دیگر برای سیل  باشند ؟  و مهمتر اینکه آیا صحیح است همسایگان در مقابل این خطاکاران باز هم بی تفاوت بوده و سکوت اختیار کنند ؟

*باید این را  بدانیم که همیشه عده ای اندک عامل بی نظمی و ضایع کردن حقوق دیگران می باشند و متاسفانه بی تفاوتی و سکوت اکثریت عامل گستاخی اقلیت شده و مانع اصلاح جامعه می شود

* بدیهی است شورا ودهیاری  دیزباد موظف است در چارچوب قوانین و مقررات با عامل بی نظمی ها برخورد کند ، کما اینکه در طول شش سال گذشته بیشترین وقت و انرژی شورا و دهیاری مصروف همین بی نظمی ها و قانون شکنی هائی شده که متاسفانه از سال ها پیش  برخی به آن عادت کرده اند

* البته همگان می دانند شورا ودهیاری توان وقدرت خود را از پشتوانه مردمی ، حمایت و پشتیبانی ادارات دولتی ، و بخش انتظامی و قضایی می گیرند و چناچه هر کدام از آنها کوتاهی نمایند شورا و دهیاری نمی توانند به درستی به وظیفه خود عمل نماید و کمک وهمکاری آنها لازم وملزوم یکدیگرند

* خوشبختانه دیزبادی ها انسان هائی فعال و کوشا بوده و بیکاری را ننگ می دانند و از طرفی با قناعت بزرگ شده اند لذا به لحاظ اقتصادی در سطحی نسبتا مناسب قرار دارند، بنا براین اگر قدری به مسائل اجتماعی اهمیت بدهند و بی تفاوت نباشند ،به آرامش نسبتا مناسبی دست خواهند یافت  و آن وقت است که دیزباد می تواند ادعا کند که جامعه اش  به رفاه اجتماعی و زندگی برتر رسیده است .

* مطمئنا همگی آگاهی داریم ، ایجاد  فرهنگ نظم و انظباط و احترام  به حقوق اجتماعی است که موجب  ارامش در کنار آسایش می گردد ونیل به این هدف بدون احترام به قانون ممکن نیست ، کما اینکه اغلب کشور های پیشرفته دنیا اولین حرکت پیشرفت و توسعه اشان ،  احترام به قانون در تمام ابعاد آن می باشد و همچنین جامعه ای پیشرفت می کند که از علم و تجربه دیگران استفاده کند نه اینکه هر چیزی را خود ،  (همانند سیل اخیر ) با هزینه سنگین   تجربه کند .

* امیدواریم با حرکتی همگانی و مستمر وبا پشتیبانی  متولیان قانون بتوانیم در حداقل زمان ممکن ، از این مشکلات عبور کنیم ، انشاالله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *