Home » دسته‌بندی نشده » روان آبی بزرگ و مفید که به سیل تبدیل شد

روان آبی بزرگ و مفید که به سیل تبدیل شد

ر

روان آبی مفید وبزرگ که به سیل تبدیل شد

هم ده دیاران گرامی

به بهانه سیل اخیر سعی داریم ، طی چند نوشته ، به ارزیابی و تحلیل عملکرد گذشته و همچنین پیشنهادات علمی ، فنی ، اجرائی  و  قانونی  برای آینده  طبیعت  دیزباد  و  پایداری محیط زیست بپردازیم ،  لطفا   به  دقت  مطالعه و با ارائه نظرات خود ما را همراهی نمائید  :

همانطوریکه همگان اطلاع دارند سیل  دیزباد و سایر روستاهای دامنه بینالود درتاریخ پنجم فروردین ماه اتفاق افتاد و در آن روز باران قابل توجهی  نداشتیم  ، فقط دمای هوا بالا رفت  ، باد قبله (  باد گرم جنوب )  وزیدن گرفت و موجب ذوب شدن آب برف ها شد ، از اغلب دامنه ها ، روان آب زلال راه افتاد ، اب ها به هم پیوستند و با کمترین گل ولای فقط در خط القعردامنه ها مسیر خود را گود نمودند.

اگر نگاهی به کوه ها و دامنه ها بیندازید ، ملاحظه خواهید کرد  به دلیل پوشش گیاهی مناسب ، هیچ گونه فرسایشی در آن ها دیده نمی شود   و همچنین  از سرچشمه روان آب ها در ابتدای بازه چپ و راه تا طول ۲۰ کیلومتر پایین تر  ، هیچ  گونه سنگ بزرگی  ، همانند سیل های گذشته دیده نمی شود و اینها دلیل بر درستی گفتار بالاست .

سیل و خرابی از آنجائی شروع شد که روان آب بزرگ   :

۱-به شاخه و تنه درختانی برخورد کرد که برخی افراد ، در داخل رودخانه ریخته بودند

۲-به دیوار گذاری هائی بر خورد کرد که برخی ، ساخته ودهانه رودخانه را بسیار تنگ کرده بودند

۳-  به دیوار گذارئی هائی در دو طرف حاشیه رودخانه برخورد کرد که  نوار اتصال ( بند ) عرضی را در کف رودخانه نداشتند و در نتیجه کف رودخانه گود و دیوار ها سقوط کردند

۴- به پل های  کوتاهی برخورد کرد که برخی  افراد ، روی  رودخانه زده بودند و با رسیدن  شاخه  وتنه درختان  از بالادست ، به پشت  پل ها ، همانند سدی عمل کرد ند که به یک باره شکستند

۵- به معدود منازلی برخورد کرد که برخی در حریم رودخانه ساخته بودند

۶-و دیگر  سهل انگارئی ها  و برخی طمع ورزی ها  و  قانون شکنی هائی  که متاسفانه برخی  افراد دارند

 

سوال اینجاست که چه شد که با گذشت چند سال خشکسالی پیاپی ،  درس  زمین  شناسی ، هوا شناسی ، آب شناسی و چرخه طبیعت را که همیشه  پدرانمان به زبان ساده  به ما گوشزد  می کردند ،  فراموش کردیم ؟ ! ، درس و علمی که از تفکر و تجربه چند هزار ساله بشر بدست آمده است و مدام از طریق کارشناسان اجرائی ادارات  و سایر مسئولین  نیز به ما توصیه می شود ، توجه نکردیم و باران رحمت الهی را به محنت تبدیل کردیم و شد آنچه نمی باید می شد  ! ! !

-خوب است بدانید دیزباد با میانگین ۳۶۰  میلی متر بارندگی سالیانه ، پر باران ترین  نقطه شهرستان نیشابور می  باشد و با این میزان بارندگی، بهترین راه نفوذ آب در  خاک  و جلو گیری از سیلآب ، حفظ و تقویت  پوشش گیاهی است  که  خوشبختانه  مردم  دیزباد  به خوبی  آن را درک کرده اند  و با اجرای  برنامه های زیر ،  فرسایش کوه ها را به حداقل رسانیدند و نتیجه را همگی در همین سیل اخیر ، شاهد بودیم و بهره اش را  بردیم ،که اگر این کارها نبود خرابی بسیار بسیار فراتر از آنچه بود که الان داریم  :

۱-کشت دیم را حذف نمودیم

۲- بوته کنی را ممنوع کردیم

۳- دامداری را از ۲۲ گله گوسفند به یک گله کاهش دادیم

۴- از سال ۹۲ فروش علوفه کوه ها به دیگران را ممنوع کردیم

۵-سنگ های کوچک وبزرگ روی تپه ها ودامنه ها ، از جمله عوامل جلو گیری از فرسایش خاک کوه ها وهمچنین  زیبائی طبیعت می باشند که متاسفانه در سال های پیشین جهت دیوار گذاری باغات استفاده شده اند و خوشبختانه طی شش سال گذشته  تا سرحد امکان مانع این کار شده ایم و مردم سنگ دیوار ها را از معدن سنگ قاسم آباد تهیه می کنند .

( ادامه دارد )

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *