Home » دسته‌بندی نشده » مهندس کردی : ما در پی آنیم که دیزباد را به یک روستای توسعه یافته ، الگو وزیبا تبدیل کنیم

مهندس کردی : ما در پی آنیم که دیزباد را به یک روستای توسعه یافته ، الگو وزیبا تبدیل کنیم

مدتی است که سوالات انتقادی توسط برخی از افراد در گوشه وکنار مطرح می شود که مدیرمحترم سایت دیزباد وطن ماست آنها را گردآوری واز رئیس شورای اسلامی دیزباد پرسش کرده است و ایشان با خوشروئی به آنها پاسخ در خور توجه داده است، که قسمت هائی قبلا پخش شده واینک قسمتی دیگر به حضور شما تقدیم می گردد
۱۷٫ گفته می شود که دیزباد نیاز به گلدان نداشت، اما نیازهای دیگری بود که می توانست جدی گرفته شود، مثلا سنگ فرش ده که فعلا بخش های خاصی را شامل شده است. چرا شورا در این موارد از کمک مردم استفاده نکرده است؟
*مقایسه عجیبی است بین دو پروژه که یکی بسیار کوچک و کم هزینه و ودیگری بسیار بزرگ وپر هزینه ،درموردچگونگی اجرای پروژه اولی موضوع از این قرار است که حدود دو سال قبل یکی از کارشناسان وزرات کشور به دیزباد آمد واز کارهای جدیدو ابداعی ما خیلی خوشش آمد وبه ما پیشنهاد کرد که پایه گلدان در بغل دیوار منازل کوچه ها نصب گردد تا مردم در آن پایه ها ، گلدان گل بگذارند ، ما هم پذیرفتیم وطی دو روز با هزینه ای حدود دویست هزار تومان در کوچه های اصلی وبه عنوان آزمایشی این کار را انجام دادیم ، واما سنگ فرش کوچه ها پروژه ای بسیار لازم وضروری است که از همان ابتدای شروع به کار شورا جزء برنامه های ما بوده وبه دلیل اجرای طرح گاز رسانی وباز نگری در طرح هادی تا کنون متوقف مانده است ، البته این طرح زمان بر ، پر هزینه و ده ها میلیون تومان هزینه دارد که با پروژه اولی قابل قیاس نیست و انشالله درصورت همکاری مردم وکمک دولت ، در زمان مناسب اجرا خواهد شد

۱۸-. می گویند دیزباد یک روستا است و نقش روستا امروز برای ساکنان شهرها مکانی است که از فضای ماشینی شهرها فرار کنند اما دیزباد دارد امروز برای ماشین ها بهینه سازی می شود و اساسا دارد به سمت شهر شدن پیش می رود که این کار از بیخ و بن اشتباه است. آیا شورا و دهیاری برای ساخت فضاهای خالی از ماشین در روستا دارند؟ آیا اینکه مثل بسیاری از روستاها فضاهای پارکینگ در اطراف روستا قرار بگیرد و داخل روستا سیستم حمل و نقلی مثل گاری یا درشکه یا دوچرخه استفاده شود در برنامه های شورا است؟
*اجازه بدهید قدری به گذشته برگردیم ، پنجاه سال پیش دیزباد حدود ۵۰۰ راس گاو وبه همین تعداد الاغ وبیش از ۲۵ گله گوسفند داشت و همه مردم مرغ وتخم مرغ محلی استفاده می کردند برای روشنائی از از هیزم ونفت استفاده می کردیم ، زندگی ما با این شرایط تطبیق داشت وکوچه ها ومنازل برای این شرایط ساخته شده بود از آن زمان خیلی می گذرد …….راه وچاره ای نبوده که دیزبادنیز سازندگی را در دنیای امروز دنبال نماید باید دنبال لوله کشی آب وگاز وبرق وتلفن واینترنت برویم . . . مطمئنا شرایط زندگی در هم جا تغییر کرده ومردم خود را با شرایط جدید تطبیق می دهند ، شاید الآن تعداد خودروهای دیزبادی ها بیشتر از ۵۰۰ دستگاه برسد ، آنها با استفاده از این خودروها به دیزباد آمده وحمل ونقل بار از دیزباد وباغات را نیز انجام می دهند و همه آنها عبور ومرور راحت تر می خواهند ، پارکینگ نیاز دارند ، از طرفی وضعیت جغرافیای دیزباد نیز به شکلی است که تعریض معابر وایجاد پارکینگ در هر جائی به سادگی میسر نیست واز طرفی ما نیز می خواهیم بافت سنتی حفظ گردد ودیزباد در ردیف روستاهای با بافت با ارزش قرار گیرد تا بتوانیم از مزایای آن بهره مند شویم وهمچنین محیط زیست حفظ واحیاء گرددوهرچه محیط طبیعی تر باشد دل انگیز تر است وما طبیعتا همین را می خواهیم ودر مجموع ما دنبال یک روستای توسعه یافته، الگو وزیبا هستیم و هیچ گاه دنبال شهر شدن نخواهیم رفت ، اما ضرورت اجرای هر تصمیم واجرای هر پروژه ای ابتدا بررسی مجموعه مسائل اجتماعی ، جغرافیائی ، اقتصادی و . . . . را طلب می کند که ما باید در حد توانمان انجام دهیم وسپس تصمیمی گیری کنیم وتصمیمی بگیریم که با نظر مردم تطبیق داشته وبه صلاح آنها باشد و صلاح دیزباد فردا را در فضای غیر احساسی نیز مد نظر قرار دهیم ، ما می دانیم همراهی مردم در اجرای هر برنامه ای حرف ا ول را می زند ، ما حتی الامکان همین کار را انجام می دهیم ، در مجموع باید واقع بین باشیم واز فضای تئوری پا فراتر گذاریم ، دیزباداز حدود یک قرن پیش با مظاهر ومحاسن تمدن غرب آشنا بوده وبا این مردم باید همگام با آنچه خواسته معقول ودرست آنهاست حرکت کرد ، مطمئنا ما پذیرای هر گونه پیشنهاد سازنده وعملی هستیم واز آنها در مسیر توسعه دیزباد استفاده میکنیم ، و پیشنهاداتی را که با شرایط روز مردم وکشور همخوانی داشته ودر جهت توسعه پایدار دیزباد باشد می پذیریم ، بی شک حفظ محیط زیست ومنابع طبیعی نیز همانند گذشته در اولویت بوده وخواهد بود.
۱۹-گفته می شود که شورا باید بر اساس قانون واگذاری املاک و پروژه ها را از طریق مناقصه و مزایده انجام دهد. اما چرا این اتفاق نیافتاده و شورا به صورت رابطه ای دارد کارها را انجام می دهد؟ آیا این عدم توجه به حق یکسان دیزبادی ها در توسعه دیزباد نیست؟
*اصولا پروژه ها به دو صورت اجرا می گردند ، امانی ویا پیمانی ، در حالت اول دهیاری مسئولیت آن را بر عهده می گیرد وبا وجود گرفتاری ودردسرهای فراوان آن را اجرا می کند که هم به صرفه وصلاح هست وهم در حداقل زمان وبا کیفیت مطلوب اجرا می گردد که ما تمامی پروژه های مردمی ویک پروژه دولتی را تا کنون به همین شکل انجام داده وازتمامی بچه های دیزبادکه علم ، تجربه ، مهارت ومقبولیت مرد می بیشتری داشته ودر دسترس بوده اند استفاده کرده ایم ، ما با ادعاها کار نمی کنیم وتعداد دیزبادی هائی که تا کنون با آنها کار کرده ایم بسیار زیاد واز طیف های متعدد هم در ده بالا وهم در ده پایین بوده اند من به یاد ندارم که تا کنون از بچه های دیزباد کسی باشد که به ما مراجعه وتقاضای انجام کاری را کرده باشد وما او را نپذیرفته باشیم ، در حالت پیمانی باید شرایط قانونی را اجرا کنیم ،ودر روزنامه های کثیرالانتشار اعلام کنیم که ممکن است یک غیر دیزبادی برنده شود ضمن اینکه اغلب پروژه های ما خودیاری کارگری مردم را دارد ودر این صورت از کمک مردم نیز محروم می شویم.
۲۰ – گفته می شود که یکی از پروژه های شورای اسلامی ساخت سرویس های بهداشتی است. اما بعد از دو سال بروید و این سرویس ها را ببینید. آیا سرویسی سالم مانده است؟ چرا این قسمت ها به صورت مشخص در پروسه نگهداری قرار نگرفته اند؟ و سوال اساسی تر اینکه چرا شورا این سرویس ها را با مصالح بومی نساخته است تا بافت معماری دیزباد را حفظ کند؟
*سرویس های بهداشتی در بیشتر از بیست نقطه دیزباد ودر طول یک سال ساخته شده اند وهر کدام حدود یک میلیون تومان هزینه داشته وزمین کمی نیز نیازدارد ضمن اینکه نظافت ونگهداری آن راحت تر می باشد اگر ما میخواستیم این سرویس ها را به شکل دیگری بسازیم شاید چهار دستگاه بیشتر نمی توانستیم بسازیم ، در قسمت دیگر سوال اشاره شده که آیا سرویسی سالم مانده ؟ بروند وببینید تا پاسخ سوال را خود دریافت کنند البته در دو محل سنگ توالتش را شکسته وحتی درب دستشوئی بازه راه را کنده اند ، آیا ما می توانیم در بیست نقطه دیزباد نگهبان داشته باشیم ؟ وآیا اگر توالت ها به شکل دیگری بود سنگ توالتش شکسته نمی شدویا دربش کنده نمی شد؟ این اشکال به کی بر می گردد سازنده ویا استفاده کننده ؟ چهار سال است مردم به نوحصار می روند واز این سرویس ها استفاده می کنند اگر نبود باید چه می کردیم ؟ وقتی عده ای حتی هزینه نگهبانی خود را پرداخت نمی کنند ما باید اعتبار ساخت این سرویس ها را از کجا تامین کنیم ، از خوب ، خوبتر نیز وجود دارد البته اگر جیب خالی نباشد ، خوب است منتقدین ابتدا در باره هر موضوعی علم لازم را داشته وآنگاه اظهار نظر کنند .

۲۱- دیزباد الان چند سالی است که روستای توریستی شده است، شما به عنوان یک توریست الان بروید و دیزباد را ببینید. ببینید چه خدماتی به شما داده می شود؟ می گویند هیچ خدمت خاصی که بتواند توریست را دوباره به دیزباد بازگرداند ارائه نمی شود. آیا برنامه ای در این خصوص اجرا شده است؟
* از نظر من اکثریت کسانی که در حال حاضر به دیزباد می آیند توریست مورد نظر ما نمی باشند وحتی در پاره ای موارد مشکل آفرین نیز هستند واینکه عده ای گفته اندچه کاری انجام شود که توریست ها دوباره به دیزباد برگردند سوال اینجاست پیش از دوره چهار ساله ما کدام توریست در دیزباد بوده که بخواهیم حالا دو باره آنها را برگردانیم ؟ موتور محرکه در این مورد برنامه ریزی وداشتن اعتبار است که اولی را حتی الامکان انجام داده ایم ولی دومی را نداریم ، از جمله پروژه هائی که طی چهار سال گذشته در جهت جذب توریست در دیزباد انجام گرفته می توان از ساخت سرویس های بهداشتی در اماکن گردشگری ، نصب چراغ های پارکی در چهار نقطه دیزباد ، ساخت المان فرهنگ ، احداث بوستان ، ساخت پارکینگ ها ، آسفالت کمربندی آروین ، راه اندازی نانوائی ، راه اندازی دو سیسم صوتی در سرغرقاب وسرمزار ، راه اندازی دو مورد اقامتگاه های گردشگری ، راه اندازی بوم کلبه ها ، اجرای برنامه های آموزشی وفرهنگی بسیار . . . را نام برد
۲۲-. می گویند در دیزباد فرصت ها توسط شورای اسلامی ارائه می شود اما عدالتی در ارائه این فرصت ها نیست. مثلا برنامه های آتی شورا و نحوه واگذاری آنها در اطلاع رسانی های شورا نمی آید. چه ساز و کاری برای مدیریت فرصت ها در شورای اسلامی وجود داشته است؟
* به این سوال قبلا به اشکال مختلف در سوال های پیشین پاسخ داده شد ، البته این را فراموش نکنیم که دیزباد یک روستاست وما مجریان دیزبادی که بتوانند هر پروژه را به درستی انجام دهند به اندازه کافی شناخت داریم ودر این ارتباط بسیار جستجو کرده وبهترین را انتخاب می کنیم وخوشبختانه تا کنون همین کار را انجام دادیم
۲۳-گفته می شود که هنوز تلویزیون دیجیتال دیزباد جواب نمی دهد اما خبر آن منتشر شده است. آیا گزارشی از وضعیت تلویزیون دیجیتال در دیزباد داریم؟
* خوب است دوستان متن خبر ها را دقیق بخوانند وبعد اظهار نظر کنند ،در خبر هائی که تا کنون در اینمورد پخش شده هیچگاه صحبت از راه اندازی وبهره برداری نشده است ، خبر ها هم اکنون نیز در رسانه های دیزباد قابل مشاهده هستند ، قبلا گفته ایم که باید قسمت ساختمانی و فیزیکی پروژه را ما انجام دهیم که الآن مشغول هستیم وسپس مخابرات دستگاه ها را نصب کند انشالله ما کار خودمان را تا حدود یک ماه دیگر تمام می کنیم وتحویل صدا وسیما می دهیم تا آنها دستگاه های خود را نصب کنند

۲۴- گفته می شود که مراسم علم دعوتی در سال های مختلف در دیزباد برگزار می شده است، شورای اسلامی چه نقشی در این میان ایفا کرده است؟
*علم دعوتی ها سال های سال انجام می شده است ولی آیا نظم وانظباط وبرنامه ریزی لازم را داشته است ؟ از چهار سال قبل شوراهای اسلامی ، دهیاران وهیئت امناء مساجد سه روستای دیزباد ، حصار وقاسم آباد تصمیم گرفتند در یک جمعه مانده به محرم هر سال در یک روستا جمع شده وضمن بررسی نقاط قوت وضعف مراسم سال های قبل ، برای محرم پیش رو ، برنامه ریزی کنند که تا کنون این برنامه اجرا شده است ، سوال اینجاست که واقعا نظم وانظباط چهار سال گذشته با سال های پیشین قابل مقایسه است ؟ ضمن اینکه در این جلسات بسیاری از مسائل مشترک بین سه روستا مطرح وتصمیم گیری می شود وتفاهم بسیار خوبی که هم اکنون بین دیزباد ودو روستای دیگر برقرار است نتیجه همین جلسات بوده است خوبست قدری به گذشته نیز بیندیشیدتا حقیقت را دریابید به عنوان مثال حفظ مراتع دیزباد را می توان نام برد که به هیچ عنوان با سابق قابل مقایسه نیست ، خوب است در اینمورد نیز دوستان مسائل ومشکلات گذشته را به یاد بیاورند.
۲۵- می گویند شورا همه چیز را به سمتی برده است که اگر خودش نباشد و شورای دیگری بیاید به سرعت دچار ضعف می شود. مثلا دفتر شورای اسلامی دیزباد خریداری و ساخته نشده است و یک مکان اجاره ای و مربوط به فامیلهای اعضای شوراست که بعد از اتمام این دوره به صاحبش بر می گردد. آیا شورا تلاشی برای ساخت یک مکان که هویت دیزباد باشد و شورا را در مرکز دیزباد مشخص کند کرده است؟ آیا برنامه ای در این خصوص وجود دارد؟

*گاهی اوقات این قبیل ایرادات سبک موجب تاسف می گردد ، قبل از آمدن شورای چهارم ، هیچ شورائی دردیزباد دفتر نداشته وحتی یک برگ نامه نداشته اند که به ما تحویل دهند ، ما در این شرایط باید چی کار می کردیم ؟ باید راه آنها را ادامه می دادیم وجا ومکانی تهیه نمی کردیم؟ ویا اینکه در شرایط بی پولی دولت صبر می کردیم که یک روزی دولت به ما پول بدهد وما بخواهیم ساختمان بسازیم ، آقا ی مجتبی کردی خانه زیبا وتازه ساخت خودشان را مجانا به مدت چهار سال در اختیار ما گذاشتند وهر مسئولی که از هر کجای مملکت آمده از دیدن آن لذت برده وموجب مباهات دیزباد بوده است ، این حرف ها عوض تشکر از ایشان است ، باید عرض کنم این قبیل افکارسبک دیگر در دیزباد جائی ندارد بهتر است این افراد ، قدری به خود بیایند ویک خانه تکانی در افکار خود ایجاد کنند ، خوبست بدانید اکثر روستاها ی بخش زبرخان که حتی بسیا کوچکتر از دیزباد هستند از جمله حصار در دوره شوراهای پیشین که دولت پول داشته صاحب ساختمان دهیاری شده اند ود یزباد همچنان از قافله عقب مانده است ، این آقایان آن زمان کجا بوده اندکه پرسش کنند ؟ البته ما کماکان دنبال احداث ساختمان دهیاری هستیم وانشالله چنانچه گشایشی در تخصیص اعتبارات دهیاری ها ایجاد گردد این پروژه نیز اجرا خواهد شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *