Home » گزارش عملکرد سالانه شورا

گزارش عملکرد سالانه شورا

سخنرانی رئیس شورای اسلامی دیزباد در برنامه شب ۱۲ فروردین

همانطوری که پیشتر مطلع شدید، گزارش عملکرد سه و نیم ساله اجرائی و مالی شورای اسلامی دیزباد در روز ۱۲ فروردین در محل مسجد دیزباد با حضور مردم ارائه شد. در ابتدای برنامه، مهندس کردی سخنانی ایراد نمودند که گزیده ای از آن چنین است :

عرض سلام و ادب و احترام دارم حضور هم ده دیاران محترم، مجددا عید نوروز این میراث کهن ایرانیان را حضور شما تبریک عرض می کنم. صحبت هایم را شروع می کنم با این جمله گرانقدر و جهان شمول قرآن کریم که می فرمایند: “مصالح ساختمان بهشت را نیکوکاری فراهم می کند” امیدواریم خداوند آنچه را که می گوئیم و آنچه را که عمل کردیم به حساب نیکوکاری ما منظور نمایند .

لازم می دانم در ابتدای برنامه یادی بکنم از تمامی خدمت گذاران و بزرگواران روستایمان، از ملا طالب علی گرفته تا کدخدا آقاجان ،جناب آروین ، شوراها و دهیارهای سابق و به ویژه آن تعداد از نیکوکاران دیزبادی که نه کدخدا بوده اند ونه شورا ، ولی خدمات آنها از هر کدخدا و شورائی بیشتر بوده است و اغلب کارهای عمرانی دیزباد مرهون زحمات آنهاست. برخی در بین ما نیستند و تعدادی همین امشب در مسجد حضور دارند. همچنین تلاش تعدادی دیگر از دوستانمان در فضای مجازی حدی بیکران دارد که به عنوان معلمان دلسوز دنیای مدرن در هر زمانی و هر مکانی از خدمات آنها بهره جسته ایم ، امیدوارم همه این نیکان، سلام و درود خالصانه ما را پذیرا باشند .

اگر یادتان باشد ما در مرداد ماه ۹۲ یعنی حدود چهار سال قبل و بعد از اینکه به عنوان شورا انتخاب شدیم در همین مسجد از مردم دعوت کردیم و در حضور آنها برنامه های شورا برای چهار سال پیش رو را گفتیم. در آن زمان گفتیم چه هدفی داریم و می خواهیم چه کاری انجام دهیم ، البته در آن زمان هیچ برنامه ای وجود نداشت که ما بخواهیم آن را ادامه دهیم ، هیچ نامه و یا سابقه ای نیز وجود نداشت و ما تمام برنامه هایمان را خودمان تهیه و کارها را از صفر شروع کردیم . در همان روز به شما قول دادیم که در آخرین نوروز دوره خدمتمان گزارش عملکرد به شما بدهیم و امشب موعد آن رسیده که گزارش عملکرد سه و نیم ساله مان را تقدیم حضور شما کنیم.

از این به بعد هر شورائی که بخواهد به دیزباد بیاید باید همین کار را انجام دهد یعنی در ابتدای خدمت برنامه کاری خود را ارائه کند و در پایان دوره گزارش عملکرد به مردم بدهد. مطمئنا این خواسته هر دیزبادی فرهیخته و دلسوزی می باشد. بدین ترتیب مردم از خلاقیت ها ، فعالیت ها ، صداقت و درستی و . . . اعضاء شورا مطلع می شوند و سمت و سوی مدیران در جهت توسعه و تعالی دیزباد خواهد بود. همه شما می دانید که دولت در طول چهار سال گذشته در شرایط اقتصادی بدی بوده است و پول بسیار کمی در اختیار داشته است، از طرفی بی نظمی و هرج و مرج دیزباد نیز در اوج بوده است. در این شرایط نامطلوب ما بیش از ۶۵ فعالیت در زمینه های مختلف داشه ایم که در تعدادی از آنها رتبه کشوری، استانی و شهرستانی را کسب کرده ایم و امشب تا جائی که وقت اجازه دهد در مورد برخی موضوعات صحبت می کنیم.

البته خبرها و گزارش کامل هر فعالیت در زمان خودش از سایت، فیس بوک و تلگرام شورا پخش شده است که در هر زمان قابل مشاهده است. در این شرایط سخت ما باید چه کار می کردیم ؟ زمانی که نه پول دولتی بوده و نه پول مردمی ، راه حل و موتور محرکه ما چه بوده است ؟
ما چه سرمایه ای داشته ایم ؟ با دست خالی چه کاری می شود انجام داد؟ امشب من سرمایه هائی را که شورا در اختیار داشته و از آنها استفاده مدیریتی کرده خدمت شما عرض می کنم :

۱-سرمایه اول ما ، عشق و علاقه اعضای شورا و دهیار به وطنشان دیزباد بوده است که از مال و جان ، علم و تجربه و حیثت و آبرو خود هزینه کرده اند. اگر قدری بیاندیشید در خواهید یافت که شورا بودن نه برای ما مقام و منصبی است و نه محل رزق و روزی

۲- سرمایه دوم ما صداقت و درستی اعضای شورا و دهیار بوده که بهترین سرمایه هر انسانی است. صداقت و درستی موجب اعتماد مردم و اعتماد مردم و بزرگترین سرمایه شورا بوده است. البته اعتماد مردم و اعتبار هر کسی به عملکرد سال های زندگی او و حتی خانواده اش بر می گردد و مردم زمانی به کسی اعتماد می کنند که در رفتار و اخلاق و عملکرد او شایستگی ببینند.
نتیجه اعتماد مردم به اعضای شورا چه بوده و چه بهره ای برای توسعه دیزباد داشته است ؟ اولینش پشتیبانی اخلاقی و رفتاری از شورا و ایجاد روحیه برای حرکت بوده است. در کنارش، کمک های مالی و غیر نقدی مردم قرار داشته است که توان و سرعت حرکت را افزایش داده است. وقتی دوست و همکلاسی عزیزم آقای عباس میرشاهی از آمریکا ۱۷ میلیون تومان برای احداث المان فرهنگ در پیش تخت گاه می فرستند به دلیل عشق و علاقه اش به وطن و فرهنگ دیارش هست و همچنین اعتمادش به راستی و درستی و مدیریت صحیح اعضای شورا .
وقتی صد ها نفر از دیزبادی ها و غیر دیزبادی ها از داخل و خارج به شورا کمک می کنند بدین معنی است که به اعضای شورا و دهیار اعتماد دارند. بنا بر این همراهی مردم است که در سایه اعتماد واتکا به مدیریت صحیح شورا تولید شده و موتور محرکه می شود، به راستی چرا در گذشته این گونه کمک ها نبوده است ؟

تمام کارهائی که در طول چهار سال گذشته انجام داده ایم ، چه کار دولتی و چه غیر دولتی، شروع به کارش با پول مردم بوده است . الآن شرایط کشور با سابق تغییر کرده است و دولت برای اجرای اغلب طرح ها، ابتدا خودیاری مردم را طلب می کند و تاکنون تمام طرح هائی که در دیزباد اجرا شده نیز به همین شکل بوده است. به عنوان مثال :
-قبل از اینکه شرکت گاز اقدام به اجرای خط انتقال گاز به دیزباد نماید ، ما با پول مردم ۵/۵ کیلومتر، جاده گاز را ساخته ایم
– قبل از اینکه دولت جاده آروین را آسفالت نماید ما ۲۸ میلیون تومان خودیاری پرداخت کرده ایم
– قبل از اینکه دولت ۲۰۰ میلیون تومان برای بوستان پیش تخت گاه تصویب کند ، ما از پول مردم ۲ میلیون تومان هزینه تهیه طرح پرداخت کردیم، بیش از ۱۰۰۰ اصله نهال توسط مردم کاشتیم ،چهار سال اعضای شورا و دهیار آن را بدون مزد و مواجب آبیاری کردند و حالا دولت مبلغ ۷۵ میلیون تومان به حساب دهیاری دیزباد واریز نموده است
– اگر پنج پارکینگ در دیزباد ساخته ایم ، ابتدا مردم کمک کردند و به کارگری آمدند و حدود ۵ میلیون تومان خودیاری نقدی پرداخت کردند ، سپس دولت حدود ۱۸ میلیون تومان کمک کرد
– اگر ما در چهار سال گذشته ، با ایجاد نگهبانی و یگان حفاظت ، دیزباد را امن نگه داشته ایم، با پول و کمک های مردمی بوده است
– اگر مدرسه دیزباد را ترمیم و بازسازی و راه اندازی کرده ایم با پول مردم بوده است
– اگر ۵۴ چراغ پارکی در پنج نقطه دیزباد نصب کرده ایم با پول مردم بوده است
– اگر ۱۸ دستگاه سرویس بهداشتی در اماکن گردشگری ساخته ایم با پول مردم بوده است. و بسیاری دیگر. . .
بنا بر این توجه می فرمائید که همه این کارها با کمک مردم انجام شده است و این روشن است مردم وقتی کمک می کنند و پول می دهند که به صداقت و درستی اعضائ شورا و دهیار اعتماد داشته باشند و بدانند و ببینند که پولشان به جا خرج می شود و مدیریت صحیحی وجود دارد .

۳-سرمایه سوم ما علم ، تجربه و سوابق کاری اعضاء شورا در ادارات دولتی بوده است که موجب پشتوانه دولتی ما بوده است.
وقتی خانم دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان محیط زیست کشور به دیزباد می آیند و اعلام می کنند دیزباد برترین روستای ایران در حفظ محیط زیست است و سپس لوح تقدیر به ما می دهند نتیجه چیست ؟
وقتی دکتر مظفری فرماندار محترم نیشابور جلسه شورای برنامه ریزی را با بیش از ۱۰۰ مسئول و کارشناس در دیزباد برگزار می کنند و بعد بودجه آسفالت جاده آروین را می دهند برای چیست ؟
وقتی چندین مدیرکل، نمایندگان مجلس و ده ها مقام استانی و شهرستانی در جشن زیبا و خاطره انگیز روز معلم دیزباد شرکت می کنند و سپس ۶۵ میلیون تومان برای سنگ فرش کوچه ها تخصیص می دهند برای چیست ؟
وقتی فرماندار در طول چهار سال ، پنج نوبت به دیزباد می آیند و با کمک دکتر مروی نماینده محترم مجوز گاز رسانی از وزارت نفت را برای دیزباد می گیرند نتیجه چیست ؟
همه اینها برای این است که تمامی اعضاء شورا و دهیار ۳۰ سال سابقه درخشان دولتی دارند و می دانند چه کار کنند و چگونه امور را مدیریت نمایند.
شما به خوبی می دانید که هر کدام از اعضاء شورا و دهیار تخصص خاصی داشته و در رشته ای جداگانه مهارت دارند و کارها و برنامه های ما از روز اول برنامه ریزی شده و میان ما تقسیم شده است و با هماهنگی کامل اجرا شده اند.

۴- سرمایه چهارم ما اتحاد و یگانگی اعضای شورای اسلامی و دهیار بوده است. بنا بر گفته دکتر مظفری دیزباد جزء معدود روستاهائی است که در آن شورا به معنای واقعی وجود دارد. ما تمام کارها و برنامه هایمان را با همکاری و مشورت یکدیگر انجام داده ایم، اگر چه در برخی موارد اختلاف نظر داشته ایم ولی خروجی همیشه یک چیز بوده است

۵- سرمایه پنجم ما داشتن حساب و کتاب دقیق از دخل و خرج طرح ها و برنامه هایمان بوده است که با شهامت تمام ، هم پاسخگوئی دولت هستیم و هم ملت. وقتی شخصی مثل آقای محمد شریف خافی با چهل سابقه مدیریت بانکی مسئولیت امور مالی ما را به صورت رایگان بر عهده دارند ، همین امشب و بعد ازاستماع گزارش ریز و دقیق امور مالی توسط ایشان، پاسخگوی هر سوال منطقی و عاقلانه شما هستیم .

۶- سرمایه ششم ما کارها و برنامه های فرهنگی ، خبری و اطلاع رسانی ما بوده است که هم در فضای مجازی و هم در فضای مردمی و کشوری توانسته ایم پیشگام باشیم. مسئولیت امور فرهنگی ما را دوست صدیقمان آقای حسنعلی گنجعلی با ۳۰ سال سابقه خدمت در آموزش و پرورش و ۲۹ سال خدمت در جماعت خانه بر عهده داشته اند. در کنار ایشان آقای حسین خافی مسئول روابط عمومی با هوش ، خلاق و با تجربه شورا بوده اند که مسئولیت تهیه و اجرای تمامی برنامه های فرهنگی و هنری ما را بدون ریالی هزینه از سوی شورا بر عهده داشته اند که همه شما شاهد برنامه های زیبای ایشان بوده اید . دیگر دوستان فرهیخته و خردمندمان در فضای مجازی با صداقت تمام و بدون کمترین چشم داشتی در چهار سال گذشته یار صدیق شورا و همراه وفادار مردم بوده اند. به راستی در کدام روستای کشور چنین فضائی سراغ دارید؟

۷- سرمایه هفتم ما همکاری شایسته اعضای شورای مشورتی بوده است که جزء فرهیختگان ، متخصصین و نیکوکاران دیزبادی بوده و هستند و اغلب فعالیت های عمرانی دیزباد چه در گذشته و چه هم اکنون مرهون زحمات آنهاست و آنها از روز اول در کنار ما بوده اند.

۸- سرمایه هشتم ما دهیار با هوش و صدیقمان بوده که در کنار همسرشان اغلب فعالیت های اجرائی مرهون زحمات آنهاست و در حقیقت ما در دیزباد دو دهیار داشته ایم .

۹- نهمین سرمایه و گرانقدرترین سرمایه ما اتحاد و یکپارچگی مردم بوده است و شورا در طول چهار سال گذشته سعی نموده است با درایت و برنامه ریزی دقیق و با برگزاری برنامه های هنری ، فرهنگی ، ورزشی و . . . هر روز بر اتحاد مردم بیفزاید و فضائی شاد و امیدوار کننده ایجاد نماید

۱۰ – دهمین سرمایه ما حضور طبیعت دوستان ، فرهنگ دوستان و نیکوکاران غیر دیزبادی در دیزباد بوده که شورا برای آنها احترامی خاص قائل بوده و با برنامه ریزی و مدیریتی آگاهانه خدمت گزار آنان بوده است. آنها نیز قاصدان درستی های ما بوده به نحوی که پیام رسان روستای علم ، ادب و فرهنگ دیزباد بوده اند. بیش از این وقت شما را نمی گیرم و سخنانم را با این شعر زیبا وهوشمندانه خاتمه می دهم :
ملکداری را دیانت باید و فرهنگ و هوش / سست و غافل کی تواند؟ عاقل و هوشیار باش